Warning: copy() [function.copy]: Filename cannot be empty in /home/rafik605/domains/blog.polskie-miody.pl/public_html/plugins/system/redirect/redirect.php on line 2

Warning: copy() [function.copy]: Filename cannot be empty in /home/rafik605/domains/blog.polskie-miody.pl/public_html/libraries/joomla/document/html/renderer/module.php on line 2
Prowadzenie pasieki

Rodzaje uli

ule dla pszczółKażdy z nas lubi pyszny miodek, który produkują pszczoły. Coraz więcej osób zawodowo zajmuje się pszczelarstwem i hodowlą pasiek pszczelich. To ciekawa, choć trochę niewdzięczna praca, bo pszczoły tak chętnie miodu nie oddają. Często pszczelarz musi znieść wiele ukąszeń, nim podbierze miód z ula.

Pszczoły to bardzo pracowite owady i aby rozkoszować się produktem ich pracy, należy hodować ich rodziny w specjalnych domkach, zwanych ulami.

Dawniej pszczoły wybierały sobie na dom różne pnie drzew, zwykle spróchniałe i tam odciągały plastry na miód z wytworzonego przez siebie wosku. To były tzw. barcie. Ludzie wykorzystywali kiedyś właśnie takie barcie i doglądali pszczół właśnie w nich, podbierając im stamtąd miód. Z czasem zaczęto wycinać bory, w których najchętniej gnieździły się pszczoły i to zmusiło ludzi do przenoszenia gniazd pszczelich bliżej osad ludzkich.

Read more: Rodzaje uli

Lokalizacja pasieki

   Wybierając miejsce, w którym stworzymy naszą pasiekę, musimy zadać sobie dwa podstawowe pytania: "Gdzie będzie najlepiej pszczelej rodzinie?" oraz "W jakim miejscu pszczela rodzina nie będzie przeszkadzać sąsiadom?".

    Najlepsze warunki dla pszczelej rodziny to miejsce oddalone od zbiorników wodnych i nie wystawione na nagromadzenie bardzo chłodnego powietrza. Miejsce wybrane na pasiekę powinno być oddalone od wszelkich źródeł silnych drgań, np. torów kolejowych. 

     Ale planując, gdzie utworzymy pasiekę, musimy również brać pod uwagę tolerancję naszych sąsiadów. W przeciwnym wypadku możemy zafundować sobie nieprzyjemności i sąsiedzkie kłótnie, które skutecznie wybiją nam z głowy pszczelarstwo.